Географія. 10 клас
Тема. Металургійний комплекс України. Чорна металургія
Мета уроку: розкрити поняття
«металургійний комплекс, його склад та значення у господарстві України;
познайомити учнів з проблемами та перспективами розвитку чорної металургії; розвивати в учнів вміння працювати з текстом
підручника, картою; робити аналіз і узагальнення вивченого матеріалу;виховувативиховувати екологічну культуру учнів (вплив галузі на довкілля,
раціональне збереження природних ресурсів), екологічне мислення (вихід з кризи галузі).
Географія. 10 клас
Тема. Металургійний комплекс України. Чорна металургія
Мета уроку: розкрити поняття
«металургійний комплекс, його склад та значення у господарстві України;
познайомити учнів з проблемами та перспективами розвитку чорної металургії; розвивати в учнів вміння працювати з текстом
підручника, картою; робити аналіз і узагальнення вивченого матеріалу;виховувативиховувати екологічну культуру учнів (вплив галузі на довкілля,
раціональне збереження природних ресурсів), екологічне мислення (вихід з кризи галузі).
Тема. Металургійний комплекс України. Чорна металургія
Мета уроку: розкрити поняття «металургійний комплекс, його склад та значення у господарстві України; познайомити учнів з проблемами та перспективами розвитку чорної металургії; розвивати в учнів вміння працювати з текстом підручника, картою; робити аналіз і узагальнення вивченого матеріалу;виховувативиховувати екологічну культуру учнів (вплив галузі на довкілля, раціональне збереження природних ресурсів), екологічне мислення (вихід з кризи галузі).
Очікувані результати після вивчення теми:
учні
називають галузі, що входять до металургійної
промисловості, найбільші підприємства та їх типи, проблеми та перспективи
розвитку;
показують на карті основні райони та найбільші центри металургії;
аналізують статистичні дані по металургійному комплексу;
характеризують наслідки впливу металургії на довкілля.
характеризують наслідки впливу металургії на довкілля.
Обладнання: підручники, посібники,
карта України, атласи, роздатковий матеріал, колекція корисних
копалин, таблиці.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
І.
Організація класу до уроку
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності учнів (оголошення теми, мети, очікуваних
результатів уроку)
ІІІ.
Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Дайте визначення поняттям:
1. Собівартість 2. Галузева структура господарства. 3. Територіальна структура господарства. 4. Спеціалізація. 5. Комбінат.
ІV. Вивчення нового
матеріалу
План характеристики
галузі:
- Використовуючи текст підручника (с. 185-186)
розкрийте значення даної галузі та назвіть чинники, що сприяють розвитку
металургії (читати с.92, 2-3 абзац)
- Обговорення умов для розвитку
металургійного комплексу:
* потужна сировинна база; * густа транспортна мережа; * дешева електроенергія; * розвиток металомісткого машинобудування; * велика кількість металобрухту; * висококваліфіковані кадри.
- Закінчіть схему
металургійного комплексу.
Блок 3 – самоконтроль
- Складовими металургійного комплексу є…
(чорна і кольорова металургія).
- Яка з них краще розвинена? (чорна)
- Яка з них може розвиватися на території нашого району? (кольорова)
- Складовими металургійного комплексу є…
(чорна і кольорова металургія).
- Яка з них краще розвинена? (чорна)
- Яка з них може розвиватися на території нашого району? (кольорова)
Розповідь учнів про
розвиток металургії на Україні.
-
Користуючись атласом і підручником, визначити райони і родовища сировини
чорної металургії (с.186-188) за таблицею:
Вид сировини
|
Місце видобутку
|
Місцезнаходження
|
Залізні
руди
|
Криворізький
залізно рудий басейн, Кременчуцький басейн, Керченський басейн, Білозерський
басейн
|
Дніпропетровська
область, Полтавська область, АР Крим, Запорізька область
|
Марганцеві
руди
|
Нікопольський
басейн
|
Дніпропетровська,
Закарпатська області
|
Вогнетривкі
глини
|
Новорайське
родовище, Часов Яр, Кіровоградське, П’ятихатське
|
Донбас,
Наддніпрянщина
|
Флюси
|
Донецька область,
Наддніпрянщина, АР Крим
|
-
Для чого потрібен марганець, паливо, флюсові вапняки, вогнетриви?
Родовища яких
корисних металів розробляють у цих районах (показ на карті):
-
Донецький; -
Криворізький; -
Нікопольський;
-
Кременчуцький; -
Великотокмацький; -
Керченський; - Білозерський.
Практична робота
№8: Скласти схему виробничого процесу чорної металургії
3 т залізної руди; 1,1 т коксу; 0,5 т вапняку;
10-20 т води, марганцевих
руд, флюси
Словникова робота.
Повідомлення учнів «Технологія позадоменного виробництва», «Киснево-конверторний спосіб», «Електрометалургійний
спосіб», «Порошкова металургія»
Принципи розміщення
галузі (робота з картою за розповіддю вчителя): сировина, паливо,
електроенергія, споживач, водні ресурси, трудові ресурси
Скласти
характеристику металургійним районам:
Придніпровський (І варіант); Донецький (ІІ варіант); Приазов’я (ІІІ варіант).
Заповніть пропуски:
1. На Керченській залізній руді та флюсах з Донбасу працює –
Маріупольський комбінат.
2.
До Дніпровського металургійного вузла входять міста – Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Новомосковськ.
3.
Найефективніші підприємства в Україні працюють в Запорізькому вузлі.
Соціогеографічний
практикум.
-
Заповніть таблицю «Забруднюючі фактори металургійного виробництва»
Рівняння реакцій
|
Забруднюючий фактор
|
Вплив на довкілля
|
C+O2®CO2
Fe2O3+3CO®2Fe+3CO2
|
||
2C+O2®2CO
CO2+C®2CO
|
||
CH4+2CO2®CO2+2H2O+Q
|
||
S+O2®SO2
|
Робота з
підручником (с.186-187)
1.
Дослідити проблеми і перспективи розвитку чорної металургії
2. Яку ви бачите перспективу у виробничих процесах та в
покращенні довкіллі?
-
Вдосконалення та впровадження сучасних технологій;
-
Підвищення якості продукції;
-
Перехід до безвідходних технологій;
-
Перехід до електрометалургії;
-
Перехід міні-заводів, що працюють на металобрухті.
V. Закріплення
Дайте відповіді
«Так» чи «Ні» на тестові твердження:
VІ. Підсумок
уроку. Виставлення оцінок
Домашнє
завдання: опрацювати матеріал підручника
Розв’язати задачу: Для виплавки 1 т чавуну
необхідно 3 т залізної руди, 1,1 т коксу, 0,5 т вапняку, 10-20 т води,
марганцева руда, флюсові матеріали. Обчислити, скільки потрібно сировини на рік
для металургійного комбінату, потужність якого 4 млн. т чавуну на рік
Географія. 8 клас
Тема. Корисні копалини України
Перебіг уроку
Міні-проекти:
* "Паливні корисні копалини";
* "Рудні корисні копалини";
* "Нерудні корисні копалини"
* "Мінеральні та термальні води"
Підсумок уроку: